در حال بارگذاری

خدمات هاست و دامنه

هاست چیست :

هاست (Host) به معنی میزبان است و به محیط مجازی اطلاق می شود که بر روی یک سرور برای یک سایت تدارک دیده شده است. خدمات هاست به یک حساب کاربری با مشخصات و حجم فضای دیسک مشخص در یک سرور امن و مطمئن روی شبکه اینترنت در مراکز داده در دنیا گفته می شود که می توان در این حساب کاربری سرویس های مختلفی از میزبانی وبسایت تا ایمیل و … دریافت کرد.

برای حضور در فضای مجازی وب علاوه بر طراحی سایت نیاز به خرید سرویس هاست از شرکت های میزبان است. هاست وبسایت روی سرور ها در مراکز داده یا دیتاسنتر ها نگهداری می شود. عمده سرورها از دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز استفاده می کنند. هاست لینوکس معمولاً از زبان های برنامه نویسی PHP و هاست ویندوز از زبان های برنامه نویسی ASP پشتیبانی می کند.

انواع هاستینگ عبارتند از : میزبانی وب اشتراکی (Shared Web Hosting)، نمایندگی میزبانی وب (Reseller Web Hosting)، میزبانی وب رایگان (Free Web Hosting)، میزبانی سرور مجازی (VPS)، میزبانی اختصاصی (Dedicated Web Hosting)، فضای میزبانی سرور (Collocation Web Hosting)، میزبانی وب ابری (Cloud Web Hosting)، میزبانی خوشه ای (Cluster Web Hosting)

خدمات هاست و دامنه در قزوین
ثبت دامنه در قزوین

دامنه یا دامین چیست :

دامین (Domain) نام منحصر به فردی است که برای شناسایی سایت های اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد. مانند: www.dinaweb.ir هر دامنه از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند که قسمت اول ماهیت آدرس ‘www’ قسمت دوم نام دامنه، به قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی می‌گویند. نام دامنه همان نام سایت است (مانند dinaweb) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود.

برای انتخاب یک دامین مناسب ابتدا باید چک کرد که دامین مورد نظر آزاد است یا قبلاً توسط شخص دیگری خریداری شده. شرکت هایی که خدمات دامین ارائه می دهند با استفاده از یک نرم افزار این موارد را برای شما چک کرده و دامین آزاد مناسب برای شما را خریداری می کنند.

ارائه خدمات هاست و دامنه در قزوین :

دیناوب از معتبرترین شرکت ها در زمینه ارائه خدمات هاست و دامنه در قزوین می باشد که هاست های ایرانی و خارجی با سرعت و uptime بالا را به شما ارائه می دهد. این شرکت ارائه دهنده هاست Linux و VPS بوده و همچنین نماینده رسمی شرکت nic برای دامنه های ایرانی و نماینده رسمی شرکت hexonet برای دامنه های خارجی است که کلیه دامنه های com ، net ، org ، co ، info ، co.ir ، ac.ir ، net.ir ، org.ir را ثبت مینماید.

شرکت دیناوب جزء معدود شرکت هایی است که امکان ارائه هاست از شرکت siteground را دارد. SiteGround یکی از بزرگترین شرکت های میزبانی مستقل است که میزبان بیش از ۲،۰۰۰،۰۰۰ دامنه است.

در ادامه به خدمات هاست Linux و VPS ارائه شده توسط دیناوب خواهیم پرداخت و اطلاعاتی را در رابطه با این خدمات ارائه خواهیم کرد.

هاست لینوکس چیست :

هاست لینوکس سرویس هاست یا فضای میزبانی ای می باشد که بر روی سرورهایی با سیستم عامل لینوکس ارائه می گردد. لینوکس امنیت و پایداری بالایی دارد و همین موضوع دلیل بر انتخاب این سیستم عامل شده است. همچنین این سیستم عامل دائما بروزرسانی می شود و به ندرت باگ های امنیتی داخل آنها کشف می شود. به همین دلیل شرکت های هاستینگ و حتی شرکت های بزرگ دنیا معمولاً از سیستم عامل لینوکس برای سرویس های هاست خود استفاده می کنند.

البته هاست لینوکس بدین معناست که فقط سیستم عامل نصب شده روی سرور لینوکس است و هیچ ارتباطی با سیستم عامل کامپیوتر شخصی ندارد و چنانچه روی کامپیوتر ویندوز نصب باشد به راحتی می توان از هاست لینوکس استفاده کرد.

خدمات هاست و دامنه در قزوین

میزبانی سرور مجازی (VPS) چیست :

VPS یا سرور مجازی، یک اصطلاح در زمینه هاستینگ بوده که در واقع همان ماشین مجازی یا مجازی‌ سازی می‌ باشد. VPS امکان دسترسی root و نصب نرم‌افزار های سیستمی را فراهم می کند. با استفاده از فن آوری مانند Xen، vmware ESXI یا Virtuozzo و با بهره گیری از سخت افزار های قدرتمند و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندين VPS با امکانات یکسان یا متفاوت تقسیم می شود.

در واقع در این روش یک سرور واحد وجود دارد که از طریق نرم افزار های مجازی سازی به چند سرور مجازی تقسیم می شود که از دید کاربر مثل یک سرور اختصاصی است که در انحصار مشتری قرار دارد. هر سرور مجازی مانند یک رایانه است که از نظر فیزیکی تکه تکه شده و هر تکه برای احتیاجات یک مشتری خاص تخصیص داده شده است. یک سرور شخصی مجازی می تواند مدیریت شده و مدیریت نشده باشد.