در حال بارگذاری

Long scrolling یا پیمایش طولانی در طراحی سایت چیست؟

Long scrolling

Long scrolling یا پیمایش طولانی در طراحی سایت چیست؟

پیمایش طولانی یا Long scrolling یکی از روش های جدیدی است که بعد از سال ۲۰۱۶ تمایل زیادی به استفاده از آن در طراحی های سایت دارند. به علت ویژگی هایی که این نوع طراحی دارد روز به روز در حال افزایش در بین طراحان سایت می باشد.

پیمایش طولانی علاوه بر اینکه دارای زیبایی های بصری است قابلیت های ویژه ای را نیز به قالب های سایت اضافه می کند. همین امر نیز به افزایش طراحی سایت با قابلیت پیمایش طولانی کمک کرده است.

Long scrolling جزو متداول ترین و پر طرفدار ترین نوع طراحی سایت امروزه به شمار می رود که در بیشتر قالب های وردپرس که به صورت قالب های تک صفحه ای هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

لانگ اسکرولینگ بیشتر در صفحه‌ های لندینگ پیج مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا در این گونه از طراحی ها بهتر می توان محصول خود را پرزنت کنند و ویژگی های مختلف محصول خود را در یک صفحه به صورت کاملاً انیمیشنی و جذاب بگنجانند.

با این گونه طراحی می توان به راحتی داستان سرایی کرد و کاربر را با داستان خود همراه نمود و صفحات محصول خود را اینگونه طراحی کرده و در پایان محصول خود را به بهترین شکل معرفی کرد، زیرا احتمال فروش محصول با این شیوه بسیار بالا تر از شیوه های قدیمی می باشد.

طراحی Long scrolling در سال ۲۰۱۶ توسط طراحان آغاز گردید و استفاده از آن در همان سال ها برای سایت های جذاب و محصول محور آغاز شد. در همان سال ها نیز لانگ اسکرولینگ به کشور ما وارد شد و سایت های ما نیز با اینگونه طراحی آشنا شدند و در سال ۲۰۱۷ به بعد بسیار فراگیر شد و اکنون هم اکثر سایت های شرکتی به این شیوه طراحی می شوند.

نکاتی که در طراحی صفحه به صورت Long scrolling باید رعایت کرد

طراحی به این شکل نیازمند رعایت کردن چند نکته کلیدی است. تا بهترین بهره وری را از طراحی سایت داشته باشیم و مخاطب نیز از طراحی سایت ما لذت کافی را ببرد. تا بتوانیم صفحه ای کاربر پسند را طراحی کنیم.

استفاده از دکمه پیکان jump to top

یکی از مهم ترین کارهایی که برای اینگونه طراحی ها باید انجام دهیم. استفاده از پیکان کوچک برای برگشتن به ابتدای صفحه می باشد. به علت اینکه صفحه طولانی است یا به اصطلاح Long scrolling است برای راحتی کار کاربران سایت و جلوگیری از اسکرول های بی مورد طراحی چنین دکمه ای ضروری می باشد تا هم سرعت کار را افزایش دهد و هم رابط کاربری جذابی را به کاربران ارائه دهد.

Long scrolling

استفاده از انیمیشن ها هنگام اسکرول کردن

استفاده از چنین انیمیشن هایی باعث جذابیت های بصری شده و ذهن کاربر را درگیر می کند . و رابط کاربری جذابی را برای کاربر فراهم می کند که باعث عدم خستگی کاربر خواهد شد. چنین انمیشن هایی را می توانید در سایت های Long scrolling ایرانی و خارجی مشاهده کنید. این انیمیشن ها شامل ، زوم این ، زوم اوت ، فید ، زیگزاگ و … می باشد که با توجه به طراحی انجام شده و سلیقه خودتان می توانید از ان ها استفاده نمایید.

اگر از وردپرس برای طراحی چنین صفحاتی استفاده می کنید افزونه ی المنتور یکی از بهترین ها در نوع خودش است. این افزونه ، علاوه بر اینکه صفحه ساز قدرتمندی بوده دارای قالب های پیشفرضی می باشد که می توان از آن ها استفاده کرد و یا از آن ها الگو گرفت و با چند کلیک ساده Long scrolling جذاب بسازید.

استفاده از منوی ثابت در Long scrolling

به علت طولانی بودن صفحه، کاربران ممکن است سر در گم شود و مسیر خود گم کرده و ندانند الان در جه نقطه ای از سایت قرار گرفته اند. به همین دلیل استفاده از منوی چسبان می تواند کاربران را از سردرگمی خارج کرده و با کلیک بر روی موقعیت دلخواهشان وارد همان قسمت شوند.

تغییر سرعت اسکرول کردن

اگر از این نوع طراحی می خواهید برای سایت خود استفاده کنید پیشنهاد می کنم که حتماً از افزونه ها و ویژگی هایی که زمان اسکرول را کندتر و یا تند تر می کند ، استفاده کنید تا بتوانید جذابیت اسکرول کردن را نیز افزایش دهید. مثلا اگر کسی روی یکی از منو های هدر کلیک می کند با سرعت کمی به مقصد خود برود و در بین مسیر های دیگر را نیز مشاهده نماید.

استفاده از هدایتگر

اگر از اینگونه هدایتگر ها استفاده شود ، باعث می شود که کاربر حس کند با یک صفحه طولانی مواجه است و باید به سمت پایین حرکت کند. اگر از هدایتگر به سمت پایین استفاده نشود ممکن است کاربر متوجه لانگ اسکرولینگ بودن صفحه نشود و به سرعت از سایت شما خارج شود. پیشنهاد می کنیم علاوه بر اینکه از اینگونه هدایتگر ها استفاده می کنید. برنامه ای بنویسید که با حرکت دادن و اسکرول کردن صفحه نیز بر روی صفحه باقی بماند و فقط زمانی که به پایان صفحه میرسد هدایتگر نمایش داده نشود.

Long scrolling چه ویژگی هایی دارد ؟

  • یکی از ویژگی هایی که پیمایش طولانی دارد این است که برای صفحات موبایل و تبلت رسپانسیو کامل است و به راحتی با نمایشگرهای لمسی کار می کند.
  • یکی دیگر از ویژگی های مهم این نوع طراحی ایجاد جذابیت و همراه کردن کاربر برای دیدن آخر پیمایش
  • استفاده از لانگ اسکرولینگ باعث بیشتر ماندن کاربر درون سایت شده که بر سئو سایت اثر گذار است.
  • حرکت در صفحات بسیار راحت تر می شود و فقط با اسکرول کردن به صفحه جدید وارد خواهند شد.

استفاده از این نوع طراحی باعث می‌شود که جذابیت سایت شما افزایش پیدا کند و کاربران نیز بیشتر در سایت شما باقی بماند و بیشتر با خدمات سایت شما آشنا شوند و خدمات سایت شما را بهتر بشناسند لذا فروش شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

استفاده از قابلیت Long scrolling نیز باعث افزایش ui و ux سایت شما می شود که باعث ماندگاری سایت شما در ذهن مخاطبانتان شده و برندینگ شما را نیز افزایش خواهد داد.

اشتراک گذاری:

گذاشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

آخرین مطالب