در حال بارگذاری

چگونه یک ساختار سایت ایجاد کنیم که SEO را تقویت کند؟

چگونه یک ساختار سایت ایجاد کنیم که سئو را تقویت کند؟

هرچه ساختار سایت شما بهتر باشد شانس شما برای گرفتن رتبه بالاتر در موتورهای جستجو بهتر خواهد بود. هر وب سایت دارای یک ساختار  است. این ممکن است یک ساختار دقیق و کارآمد باشد ، یا ممکن است این آشفته بازاری از صفحات باشد. اگر مراقب ساختار سایت خود باشید ، سایتی ایجاد می کنید که به برتری جستجو برسد.

در این مقاله ، ما برخی از بهترین توصیه ها در مورد ایجاد یک ساختار سایت قدرتمند را به اشتراک می گذاریم. نکات زیر به شما کمک می کند سایتی ایجاد کنید که برای کاربران جذاب باشد ، توسط عنکبوت ها خزنده ایندکس شود و بهترین لیست ها و رتبه بندی های ممکن SERP را ارائه دهد.

چرا ساختار اهمیت دارد؟

این یکی از مهم ترین جنبه های عملکرد سئو یک سایت است ، اما از طرف دیگر ، تعداد کمی از وب مسترها و صاحبان سایت ها درک می کنند که داشتن یک ساختار سایت به چه معنی است و چگونه سئو سایت را تقویت می کند.

ما ابتدا می خواهیم چند دلیل از اهمیت ساختار سایت را برای شما به اشتراک بگذاریم و سپس به چگونگی توسعه ساختار سایت دوستار سئو بپردازیم.

ساختار سایت خوب به معنای تجربه عالی کاربر است

همانطور که می دانید هرچه سایت شما برای کاربران جذاب تر باشد ، آن نیز برای موتورهای جستجو جذاب تر خواهد بود. الگوریتم Google از اطلاعات جستجوگرها برای رتبه بندی سایت شما استفاده می کند. اگر سایت شما دارای CTR های ضعیف و زمان ماندگاری (dwell time) کم باشد، در SERP ها عملکرد خوبی نخواهد داشت. در مقابل، وقتی کاربر سایتی را که دوست دارد – یعنی سایتی با ساختار عالی – پیدا می کند، سایت را ترک نمی کند و طولانی تر در سایت باقی می ماند. یک ساختار دقیق سایت می تواند نرخ پرش (bounce rate) را کاهش داده و زمان ماندگاری (dwell time) را بهبود بخشد ، که هر دو منجر به بهبود رتبه بندی می شوند.

یک ساختار سایت خوب، سایت شما را همراه با sitelink ارائه می دهد

sitelink ها یک قالب فهرست در SERP است که صفحه اصلی سایت شما را به همراه چندین لینک داخلی که در زیر قرار می گیرند نشان می دهد.

sitelink ها یک مزیت بزرگ سئو هستند. آنها قابلیت پیمایش سایت شما را افزایش می دهند ، مناسب ترین اطلاعات را به کاربران نشان می دهند ، شهرت برند شما را افزایش می دهند ، اعتماد کاربر را بهبود می بخشند ، به شما در تسلط بر SERP ها ، افزایش نرخ کلیک و تبدیل کمک می کنند. اصولاً  sitelink ها بسیار جذاب هستند.

یک ساختار خوب به معنای خزیدن بهتر است.

خزنده های وب مانند Googlebot ساختار وب سایت را میخزند. هدف آنها ایندکس کردن مطالب به منظور بازگرداندن آنها در نتایج جستجو است. هرچه ساختار سایت شما بهتر باشد ، خزندگان می توانند به مطالب دسترسی یافته و آنها را ایندکس کنند.

خزنده های گوگل به طور خودکار همه چیز را در وب سایت شما کشف نمی کنند. گوگل حتی اذعان می کند که ممکن است صفخاتی در سایت شما وجود داشته باشد که ما آنها را کشف نکنیم یا URL هایی که ممکن است با روند خزیدن عادی گوگل قابل کشف نباشند. این یکی از دلایلی است که نقشه سایت ضروری است. فرصت بسیار آسان تری برای دسترسی، خزیدن، ایندکس کردن و بازگشت به صفحات یک سایت با ساختار قوی وجود خواهد داشت.

یک ساختار سایت خوب در اصل سئوی خوب است – بهینه سازی برای خزنده ها.

به طور خلاصه ، تشکیلات سایت شما راه موفقیت SEO را هموار می کند. در حقیقت می توان ادعا کرد که بدون ساختار سایت خوب ، هرگز موفقیت سئو نخواهید داشت. ساختار سایت قوی به سایت شما پایه و اساس سئو ناگسستنی می دهد که جستجوی ارگانیک زیادی را برای شما فراهم می کند.

شش مرحله برای ایجاد ساختار سایت

اکنون ما به شما خواهیم گفت چگونه می توانید این نوع ساختار سایت را ایجاد کنید.

۱.قبل از توسعه وب سایت خود ، سلسله مراتب را برنامه ریزی کنید.

اگر طراحی وب سایتی را از ابتدا شروع می کنید ، در موقعیتی عالی برای برنامه ریزی ساختار سایت برای بهترین سئو ممکن هستید. حتی قبل از شروع به ایجاد صفحات در CMS ، ساختار خود را برنامه ریزی کنید. شما می توانید این کار را روی یک تخته سیاه ، یک برنامه صفحه گسترده (Excel ، Google Sheets) ، اکثر پردازنده های کلمه یا چیزی مانند Visio یا   OmniGraffle  انجام دهید.

“سلسله مراتب” چیزی غیر از راهی برای سازماندهی اطلاعات شما نیست، چیزی که ساده و معقول است. سلسله مراتب شما همچنین به منوی سایت و ساختارهای  URL شما تبدیل می شود، بنابراین هر چیز مهمی از اینجا شروع می شود.

به طور کلی ، سلسله مراتب سایت چیزی شبیه به شکل زیر است:

ساختار سایت

چند ویژگی سلسله مراتب وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

سلسله مراتب منطقی ایجاد کنید.  شما سادگی را، هم به خاطر خودتان و هم برای سهولت خزنده ها و کاربران می خواهید. هر دسته اصلی باید منحصر به فرد و متمایز باشد. هر زیرمجموعه باید به نوعی مربوط به دسته اصلی باشد که در آن قرار دارد.
تعداد دسته های اصلی را بین دو تا هفت تا نگه دارید.  سعی کنید تعداد زیرمجموعه های موجود در هر گروه را متعادل کنید. در اصل ، سعی کنید آن را تقریباً یکنواخت نگه دارید. اگر یک دسته اصلی چهارده زیر شاخه داشته باشد در حالی که دسته اصلی دیگر تنها سه زیرمجموعه دارد ، این می تواند کمی نامتعادل شود. سلسله مراتب سایت نقطه شروع ساختار خوب سایت است.

۲. یک ساختار URL ایجاد کنید که از سلسله مراتب نویگیشن سایت شما پیروی کند.

دومین عنصر اصلی در ایجاد ساختار سایت قوی ، ساختار URL شما است. اگر به طور منطقی به سلسله مراتب خود فکر کرده باشید ، این نباید خیلی دشوار باشد. ساختار URL شما از سلسله مراتب شما پیروی می کند.

ساختار URL شما مطابق سلسله مراتب سایت شما سازماندهی می شود. بدیهی است که URL های شما دارای کلمات واقعی (نه نمادها) و پوشش مناسب برای کلید واژه ها هستند.

۳. نویگیشن سایت خود را در HTML یا CSS ایجاد کنید.

وقتی نویگیشن خود را ایجاد می کنید، برنامه نویسی را ساده نگه دارید.  HTML و CSS امن ترین روش برای شماست. برنامه نویسی در JavaScript ،Flash  و AJAX توانایی خزنده را برای پوشش نویگیشن و سلسله مراتب فکر شده سایت شما محدود خواهد کرد.

۴. از یک ساختار نویگیشن با عمق کم استفاده کنید.

ساختار نویگیشن شما آشکارا سلسله مراتب سایت شما را دنبال خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که صفحات ، به ویژه موارد مهم ، خیلی در اعماق سایت دفن نشده باشند. سایت های کم عمق بهتر کار می کنند، چه از لحاظ قابلیت استفاده و چه از دید خزنده.

یک وب سایت کم عمق (یعنی یک وب سایت که برای رسیدن به هر صفحه به سه کلیک یا کمتر نیاز دارد) به مراتب بهتر از یک وب سایت عمیق است (که برای دیدن هر صفحه در سایت به تعداد رشته های طولانی کلیک نیاز دارد).

۵. یک هدر ایجاد کنید که صفحات اصلی نویگیشن شما را لیست کند.

بالای صفحه شما باید صفحات اصلی شما را لیست کند. اضافه کردن سایر عناصر منو جدا از دسته اصلی شما می تواند گیج کننده و غیر ضروری باشد. در حالی که منوهای کشویی با استفاده از جلوه های CSS یا منوها ناپدید می شوند ، یک تجربه کاربری منحصر به فرد یا جذاب را ارائه می دهند ، آنها سئو را تقویت نمی کنند. ما در مورد آنها توصیه می کنیم. ما همچنین توصیه می کنیم از یک ساختار نویگیشن مبتنی بر تصویر استفاده کنید. پیوندهای متنی با انچر تکست های مناسب قوی ترین شکل سئو را ارائه می دهند.

اگر یک پاورقی با لینک های منو دارید، حتما پیوندهای اصلی منوی پیمایش بالای خود را در فهرست پیمایش پاورقی خود کپی کنید. تغییر ترتیب لینک ها یا اضافه کردن لیست های دسته بندی اضافی، تجربه کاربر را پیچیده تر می کند.

۶. ایجاد یک ساختار جامع لینکدهی داخلی

لینکدهی داخلی استخوان های یک سلسله مراتب سایت منطقی را به وجود می آورد. مقاله Moz در رابطه با لینک های داخلی سه دلیل مهم بودن آنها را ذکر می کند:

  • آنها به کاربران اجازه می دهند یک وب سایت را هدایت کنند.
  • آنها به ایجاد سلسله مراتب اطلاعات برای وب سایت داده شده کمک می کنند.
  • آنها به گسترش لینک (قدرت رتبه بندی) در وب سایت ها کمک می کنند.

هر یک از این ها مستقیماً با ایجاد یک ساختار محکم و کاملاً یکپارچه در سایت گره خورده است.

نیازی به پیچیدگی لینکدهی داخلی نیست. ایده اصلی این است که هر صفحه در وب سایت شما باید لینکی به برخی از صفحه های دیگر در وب سایت داشته باشد. نویگیشن شما باید لینکدهی داخلی را با عناوین اصلی و صفحات فرعی انجام دهد.

لینکدهی داخلی به موتورهای جستجو می گوید چه صفاتی مهم هستند و چگونه می توانند به آنجا برسند. هرچه لینکدهی داخلی بیشتری در سراسر صفحات داشته باشید، بهتر است.

نتیجه

ساختار سایت محصولی از تفکر، طراحی و سازماندهی دقیق است. بهترین زمان برای ایجاد یک ساختار سایت قوی، قبل از ایجاد سایت است. با این حال ، اگر شما در حال طراحی مجدد سایت خود هستید ، می توانید طراحی را دوباره انجام داده و برخی از عناصر نویگیشن را برای بهبود SEO ساختاری، مجدد سازماندهی کنید.

در هنگام بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو چیزهای زیادی را باید در نظر داشته باشید. ساختار سایت یکی از مهمترین روش های بهینه سازی است. اگر ساختار سایت عالی دارید، سئو عالی نیز به دنبال خواهد داشت.

Summary
Review Date
Reviewed Item
هرچه ساختار سایت شما بهتر باشد شانس شما برای گرفتن رتبه بالاتر در موتورهای جستجو بهتر خواهد بود. ساختار سایت یکی از مهم ترین جنبه های عملکرد سئو یک سایت است
Author Rating
۵1star1star1star1star1star
, , , , , , , , ,
اشتراک گذاری:

گذاشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

آخرین مطالب